Çift Terapisi

Çift Terapisi Nedir?

Çift terapisi, partnerlerin birbirleri ile etkileşimlerindeki sorunları ve çatışmaları en aza indirmeyi amaçlayan bir psikoterapi çeşididir. Çiftlerin, onları zor duruma sokan düşüncelerinin ve hislerinin farkına varmaları, birbirlerine ifade edebilmeleri, birbirlerinin deneyimlerini, bakış açılarını ve ihtiyaçlarını anlayabilmeleri üzerine çalışılır.

Her birey, içinde bulunduğu aile ilişkilerinin bütününün içinde değerlendirilir. Çift terapisi, bütünün parçalarından birinde ortaya çıkan değişimin çiftleri/aileyi etkileyeceği düşüncesine dayanır. Aynı zamanda kök ailelerden oluşan ilişkisel döngüler, roller ve aktarılan partnerlik/ebeveynlik davranışları da çiftin bugünkü ilişkisini anlamak ve anlamlandırmak için çok önem arz eder. Bu sebeplerden dolayı terapi süreci boyunca tüm bunları göz önünde tutup, bütünsel bir bakış açısıyla sorun çıkaran döngüleri ve kaynaklarını bulmak, farkındalık kazanmak, yakınlığı ve iletişimi güçlendirmek amaçlanır.

Çift terapisi şu problemler karşısında yardımcı olabilir;

Cinsel problemler, aldatma, ilişkisel zorluklar, çatışmalar, ekonomik anlaşmazlıklar gibi çiftlerin yaşadığı sorunlarda
Boşanma kararı/süreci, aile ferdinin kaybı, kronik bir sağlık problemi gibi ailelerin yaşadıkları büyük yaşam değişikliklerinde
Depresyon, madde kullanımı, öfke kontrolü gibi eşlerden birinin yaşadığı ruhsal ya da davranışsal sorunlarda uzman bir çift terapistinden yardım alabilirsiniz.

WhatsApp'dan Randevu Al